Hastalıklarda Beslenme

Halk arasında şeker hastası olarak da anılan diyabet dikkat edilmediği taktirde ciddi sağlık problemlerine sebep olabilecek kronik ve ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. 

Diyabet hastalığının tedavi protokollerinde beslenmenin çok önemli bir yeri vardır. Diyabetli hastalar diyetlerine dikkat etmedikleri taktirde tedavileri zorlaşmaktadır. Çünkü kan şekerinin düzeyini belirleyen en önemli şeylerden biri yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz içeceklerdir.Ayrıca diyabetli kişilerin, öğün saatleri, öğünlerde aldıkları toplam karbonhidrat miktarları, egzersiz süresi-öğün düzeni ilişkisi kan şeker düzeyi açısından düzenlemesi gereken faktörlerdir.

Diyabetli bireyler diğer bireylerden farklı olarak daha sağlıklı, dengeli ve özenli beslenmek zorundalardır.

Beslenmelerini tedavileriyle dengeleyen diyabetli kişilerin kan şekerlerini, HbA1C düzeylerini kontrol altına almaları mümkündür.

Merkezimizde diyabetli kişiler gerekli durumlarda doktoruyla iletişime geçilerek kan bulgularına,insülin tipine,kullandıkları ilaçlara ,vücut ağırlıkları ve yağ oranlarına uygun beslenme programı planlanmaktadır.

Kalp-Damar hastalıkları ve Yüksek Kolesterolde Tıbbi Beslenme Tedavisi:

Her yıl dünyada 17 milyon kişi kalp-damar hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir. Hem Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) hem de ülkemizde kalp hastalıkları en çok öldüren hastalıkların başında gelmektedir. Ailesinde veya kendisinde kalp-damar hastalığı olan, kan kolesterolü yüksek olan ve kişilerin kendilerine uygun, kolesterollerini düşürebilecek bir beslenme programı uygulaması gerekmektedir.

Merkezimizde kalp-damar sağlığını koruyacak ve geliştirecek beslenme programları planlanmaktadır. Bu programlar;kişinin kan bulguları,kullandığı ilaçlar, beden analizi sonuçları, beslenme ve sosyal durumu göz önünde bulundurularak kişiye özel kilo vermeye veya kilo korumaya yönelik düzenlenmektedir.

2010-2017 www.uzmandiyetisyen.com Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yayınların izinsiz kopyalanması, yayını, dağıtılması yasaktır.Ekin Yazılım