En hızlı nasıl zayıflarım ? En hızlı zayıflatan yöntem hangisidir?

Biz diyetisyenlerin en çok karşılaştığı bu iki soru üzerine o kadar yazı yazıldı ki... Aslında lafı çok dolandırmadan belirtmeliyim ki bu soruları mutlaka "en hızlı" sözü yerine "size en uygun" sözünü koyarak sormalısınız.

Çünkü sizi hızlı zayıflatacaklarını iddia eden yöntemler, sizin daha kilonuzdan yaşınızdan metabolizmanızdan yada yaşam biçiminizden aktivitenizden haberleri yokken hemen ne diyorlar ?

"Haftada 5 kilo..." yada "Ayda 15 kilo zayıflatan yöntem"...

Bunlar gibi hem gerçeklikten kopuk hem de sağlıklı yöntemlerle gerçekleştirilmesi çok zor yollar sadece size zaman kaybettirirler. Etik ve bilimsel yaklaşımlar değildirler. Bu alanda çalışan Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu diyetisyenler olarak bizler bu yolları tercih etmenizi -uzmanlar olarak- sizlere öneremeyiz.

Ama dikkat etmeniz gereken bir konuda; herhangi bir zayıflama yöntemi kaslarınızı koruduğunu, sadece yağ kaybı ile de bu kadar hızlı ve fazla kilo verdirdiğini iddia edebilir. Aman dikkat !!! Lütfen unutmayın bu yöntemler bunu başarsalar bile hiç bir şekilde bu gibi yüksek streslere maruz kalmış bedenlerin o yağları yeniden hemde fazlasıyla geri almasını engelleyemiyorlar... Yani şunu kabul edermisiniz? Sizinle ayda 15 kilo vericez ama sonraki aylarda 20 kilo geri alıcaksınız... :))

Gerçek metabolizma hızınız ölçülerek ve günlük aktiviteniz göz önüne alınarak, bedeninize uygun kalorilerde beslenme programınız hazırlanmalıdır. Bu şekilde ve bir uzman gözetiminde vereceğiniz kilolar "kalıcı olarak verilmiş kilolar" olacaktır.

Sevgiyle kalın....

2010-2017 www.uzmandiyetisyen.com Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yayınların izinsiz kopyalanması, yayını, dağıtılması yasaktır.Ekin Yazılım