Ramazan Bayramlarında Beslenme

Kısa notlarla Ramazan sonrası bayramda dikkat edilmesi gerekenlere değinelim;

•    Ramazan ayının bittiği ilk günlerde artmış sıvı ihtiyacını karşılamak gerekmektedir. Diğer besinlerde ve içeceklerle alınan sıvının içilen suyun yerini asla tutmayacağı unutulmamalıdır. Su tüketimi arttırılmalı, içecek olarak ayran veya mineralli sular tercih edilmelidir.

•    Ramazan ayı boyunca beslenme ve sıvı tüketimindeki yetersizlik ve dengesizlikler nedeniyle yavaşlayan metabolizmamızın olumsuz sonucu olan konstipasyon(kabızlık) şikayetlerini hafifletmek adına lifli-posalı besinlerin tüketimi( mevsim meyve-sebzeleri, kurubaklagiller, tam tahıllı besinler) tüketimi arttırılmalıdır.

•    Ramazanda unutulan öğün en önemli öğünümüz olan kahvaltıdır. Her sabah kahvaltı yapma ihtiyacı hissetmesek de her gün mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Ancak burada dikkat edilecek nokta kahvaltının içeriğidir. Bayram kahvaltılarının şölene dönüşmemesi, hafif ve az yağlı yiyeceklerden oluşması çok önemlidir. Örneğin börek, poğaçalar, sucuk, salam, reçel gibi yiyecekler yerine haşlanmış yumurta, süt, ceviz, esmer ekmek ve mevsim sebzelerinden oluşan bir kahvaltı hazırlanmalıdır.

•    Ramazan ayı boyunca alıştığımız sahur yemeklerine gece yemeği olarak devam edilmemeli, yatmadan 2 saat önce besin alımı durmalıdır.

•    Bayram ziyaretlerinde özellikle tatlı ve şekerleme, draje ve çikolata tüketimine dikkat edilmeli; bu tür gıdaların hacmi küçük enerjisi yüksek gıdalar olduğu unutulmamalıdır. 

•    Misafirlerinize baklava- kadayıf gibi şerbetli tatlılar yerine dondurma, meyveli ve sütlü tatlıları, şeker yerine kuru meyveleri ikram edebilirsiniz. 

•    Kuru meyvelerinizi ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerle süsleyip vitamin- mineral içeriği yüksek, besleyici ikramlar hazırlayabilirsiniz.  

•    Tatlı- şekerlemelerle öğün geçiştirilmemeye dikkat edilmelidir.

•    Bayramda şekerli besinler kadar çay, kahve tüketiminde de dikkat etmek gerekmektedir.  Günde 8 bardaktan fazla çay, 2 fincandan fazla kahve tüketilmemelidir. Ayrıca gazlı içecekler ( soda hariç) tüketilmemelidir.

•    Bayramda kendimizi besin tüketiminin kısıtlandığı bir dönemden çıkmış gibi hissetmek de kontrolsüz ve bir anda yenen besin tüketimini engellemek adına otokontrolü elden bırakmamak gerekmektedir.

•    İkramlara daha kolay karşı koyabilmek için evden sağlıklı besinlerden oluşan bir öğün tüketip tok çıkmak bir yöntem olabilir.

 

1 dilim baklava( 40gr) = 200 kkal

1 dilim baklava= 2 dilim ekmek+ 1 porsiyon meyve

1 dilim baklava= 2 porsiyon meyve+ 2 tam ceviz+ 1 dilim ekmek

1 dilim baklava= 20 küp şeker

1 dilim baklava = 45dk yürüyüş

1 dilim baklava= 30 dk koşu

1 dilim baklava = 1 saat dans etmek

 

1 adet sütlü madlen çikolata 15kkal= ¼ porsiyon meyve
1 parça yoğun bitterli çikolata ( 5g) 25 kkal = 1 tam ceviz
1 adet çikolatalı badem (4gr)  22kkal= 1/3 porsiyon meyve

Heppinize sağlıklı bayram sofraları dileriz...

UZMAN DİYETİSYEN MÜZDA IRMAK BESLENME DANIŞMANLIĞI

İSTANBUL ŞUBE: 0 505 999 59 59
Adres : ​Teraziler Cad. Meclis Mah. Derviş Sok. No : 38 Madenler
Sancaktepe/İstanbul

ADANA ŞUBE :  0 505 999 59 59
Adres : Gazipaşa Blv. Reşatbey Mh. Meto Apartmanı A Blok No:15 Kat:2 D:4 (Vali Yolu Kavşağı)
Seyhan / ADANA 

2010-2017 www.uzmandiyetisyen.com Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yayınların izinsiz kopyalanması, yayını, dağıtılması yasaktır.Ekin Yazılım