Beslenme Check-up’ı

 

Beslenme Check-Up’ı Nedir?

İstanbul Çekmeköy Ofisimizde ve Adana' da ilk defa Uzman Diyetisyen ve Beslenme Koçu Müzda IRMAK tarafından uygulanacak olan Beslenme Check Up'ı, belirgin bir şikayeti olmasa da insanlarda gizliden gizliye oluşmaya başlayan beslenme bozukluklarının erken aşamadayken saptanarak hastalıklardan korunmak amacı ile yapılan beslenme programıdır. 

Beslenme Check-Up’ı Neden Yapılmaktadır?

Tüm hastalıklar mutfakta başlar. Yanlış ve dengesiz beslenme birçok hastalığa, kilo alımına zemin oluşturmaktadır. Modern tıpta amaç, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemler alınarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Bu programda kanser, kalp hastalıkları, metabolik hastalıklar (Diyabet, İnsülin direnci vb.) ve obezite riskinin azaltılarak yaşam kalitesini arttırılması amaçlanmaktadır. 

Beslenme Check-Up’ında Neler Yapılmaktadır? 

Kan tahlil sonuçları ile merkezimize geldikten sonra Bazal Metabolizma Hızı Ölçümünüz için planlama yapılır. Ölçüm sonrası ana görüşmeniz için randevu verilecektir. Ölçüm ve ana görüşme aynı gün olabileceği gibi farklı günlere de planlanabilmektedir. Ana görüşmenizde diyetisyeniniz beslenme haritanızı çıkarmaktadır. Bu harita uluslar arası geçerliliği olan kişiye özel beslenme durumunu ortaya koyan sorularla belirlenmektedir. Daha sonra Tanita BC-418 analiz cihazı ile ayrıntılı vücut analiziniz yapılmaktadır. Bu analiz ile vücudunuzdaki, yağ, kas oranları, hücre içi ve dışı sıvı yoğunluğunuz, protein ve mineral miktarlarınız belirlenmektedir. Daha sonra 1 günü hafta sonu olmak üzere 3 günlük besin ve sıvı tüketiminize bakılarak analiz sonuçları yorumlanmaktadır. Yanlış beslenme alışkanlıkları düzenlenerek diyetisyeniniz tarafından sağlıklı beslenme eğitimi verilmektedir. Tüm bunların sonucunda Bazal metabolizma Hızı' nız doğrultusunda her zaman uygulayabileceğiniz size özel sağlıklı beslenme programı oluşturulmaktadır. 

Beslenme Check-Up’ına Gelirken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Laboratuardan alınan kan tetkik sonuçlarınız ve bu sonuçlara göre gerekli ise doktorunuzun önerilerini yanınıza alınız.

Vücut kompozisyon analizi ölçümlerinizin sağlıklı olarak yapılabilmesi için; 

  • 24 saat içerisinde ağır fiziksel aktivite yapmayınız
  • 24 saat içerisinde alkollü içecekler tüketmeyiniz
  • Son 4 saat içerisinde çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri tüketmeyiniz 
  • Son 2 saat içerisinde yemek yemeyiniz.

      

2010-2023 www.uzmandiyetisyen.com Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yayınların izinsiz kopyalanması, yayını, dağıtılması yasaktır.Ekin Yazılım