Bazal Metabolizma Hızı Ölçümü

Bazal Metabolizma hızı nedir ?

Bazal metabolizma hızınız 24 saat boyunca sizin hayati fonksiyonlarınızın devamı için yani iç organlarınız kaslarınız ve tüm bedeniniz için gerekli olan enerji yani kalori miktarıdır.
 
Gerçek bazal metabolizma hızınızın ölçülmesi beslenme programınız için neden bu kadar önemlidir ?
 
Bildiğiniz gibi size belli bir kalori değerinde beslenme programı / diyet listesi yazılacaktır. Eğer bir gün boyunca hayati fonksiyonlarınız ve kaslarınız için gerekli olan kalori değeri bilinir ise size hazırlanacak olan beslenme programında asla bu kalori değerinin altına düşülmez ve böylece tüm program boyunca siz kas kaybı yaşamaz ve organ hasarı riski ile karşılaşmazsınız. Aslında sağlıklı beslenme programının temelinde “Gerçek Bazal Metabolizma Hızı” nızın bilinmesi yatar.


Vücut analizi cihazları veya gelişmiş teknolojik cihazlar Bazal metabolizma hızınızı ölçmezler. Bu cihazlar çeşitli formüllerle bazal metabolizma hızınızı matematiksel olarak hesaplarlar. Ne yazıkki bu hesaplar bazen 400-500 kalorilik hatalara sebep olmakta, bu hatalarda sizin kilo verme hızınızın düşmesine veya kas kaybederek verdiğiniz kiloları tekrar ve hatta fazlasıyla almanıza sebep olmaktadır.
 
Günümüzde GERÇEK bazal metabolizma hızınızı ölçmenin en doğru yolu oksijen tüketiminizin ölçülerek bazal metabolizma hızınızın bulunmasıdır. Merkezimizde kullanılan FİTMATE bazal metabolizma ölçüm sistemi tüm dünyada yaygın olarak kullanılan güvenilir bir “Gerçek Bazal Metabolizma Hızı” ölçüm sistemidir.
 
Merkezimizde takibe başlayan tüm danışanlarımızın “Gerçek Bazal Metabolizma Hızı” ölçümü yapılarak beslenme programı hazırlanır.
 
Ölçüm esnasında;
- 15 dakika boyunca yüzünüze hava kaçırmayacak şekilde bir maske takılır.
- Dikkat dağıtıcı olmayan ve hava sirkülasyonu engellenmiş bir ortamda ölçüm yapılır ve odaya sadece ölçüm yapılacak kişi alınır.
- En az 10 dakikalık bir istirahat sonrası teste başlanır.
- Ölçüm günü çay kahve ve asitli içecekler tüketmemeniz, ağır egzersiz yapmamanız ve 2 saatlik açlık gereklidir.
 
 
Fitmate Ölçüm Sistemi ile  Bazal Metabolizma Hızı' nın yanısıra Ortalama Oksijen Tüketimi, Ortalama Ventilasyon (Nefes) Miktarı , Ortalama Nefes Sıklığı ve FeO2 (%) yani Ortalama Oksijen Yoğunluğu analiz edilebilmektedir.
 
2010-2017 www.uzmandiyetisyen.com Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede yayınların izinsiz kopyalanması, yayını, dağıtılması yasaktır.Ekin Yazılım